Нгоронгоро - Танзания - Духът на масаите

2290

Нгоронгоро е кратер на угаснал вулкан, намиращ се в областта Серенгети в северната част на Танзания. Угаснал е преди около 250 000 години, а за пръв път изригнал преди около 2 500 000 години. Мощните взривове унищожили върха му и оформили кратер със съвършена купообразна форма. Той е най-големият вулкански кратер на Земята. Диаметърът му е 20 км. Стените на кратера се издигат стръмно на височина 600 м от дъното му, което днес представлява обширна долина. Тишината на разредения въздух на 1800 м надморска височина се нарушава само от шумоленето на листата при появата на топлия бриз, който повява от околните равнини, препуска над билото на вулкана и изчезва към морскосиньото небе на Африка. Дъното на кратера с площ от 260кв.км е едно от най-гъсто населените места с диви животни в Африка.

Кратерът Нгоронгоро е обявен за резерват и служи за убежище на много редки африкански животни. Тук се срещат 50 вида едри бозайници (лъвове, слонове, носорози, хипопотами, жирафи), няколко вида антилопи (голяма антилопа и ампала), африкански маймуни, бабауни, африкански глигани и хиени. Има и над 200 вида птици (щрауси, патици и токачки). Всяка година след "обилните" дъждове от декември до май пасищата на кратера стават изумруденозелени, отрупани с розови, жълти, сини и бели цветчета петунии, лупина, маргаритки и рядка синя детелина, виреещи върху богатата вулканична почва. В кратера има много извори и потоци и голямо солено езеро с яркосиня вода. То не пресъхва напълно и при силни горещини.

Нека Ви покажем някои от най-драматичните пейзажи на Земята: Великата източноафроканска долина Rift Valley; кратера Нгоронгоро, изумителния контраст между зелените хълмове и богатия див живот по тях и пустинните гледки в Rift Valley със солените езера и пълния с изненади активен вулкан на Ol Doinyo Lengai. Вълнуващи сафарите сред дивите животни, релаксиращи разходки и лагеруване на места, които спират дъха ни...

Програма:

Ден 1:
Полет София - Дубай - Найроби - Килиманджаро
Трансфер до Аруша
Настаняване в Аруша, хотел 3* на база BB

Ден 2:
Сафари край езерото Маняра - Възвишенията Нгоронгоро
Тръгване рано сутринта, шест часов разходка с джип в различни части на Rift Valley, преминаване през местности със забележителни гледки и селища на масаи. Възможни са близки срещи с маймуни, жирафи, слонове и фламинго. Късно следобяд пристигаме в собствена база - лагер на ръба на кратера Нгоронгоро.

Ден 3:
Сутрешна разходка сред дивите животни на Нгоронгоро - изкачване до вулкана Olmoti
Отпътуване с джип към вулкана Olmoti в следобедните часове (вулканът е разположен на около 1 час път с автомобил от кратера на Нгоронгоро). Изкачване до ръба на кратера и спускане надолу към водопадите.
Настаняване за нощувка в лагер при вулкана Olmoti.

Ден 4:
Преход от вулкана Olmoti до кратера Empakai
Целодневен преход до кратера Empakai през впечатляващата депресия Embulbul. Нощувка в лагер на ръба на кратера Empakai.

Ден 5:
Пълен ден около кратера Empakai. Нощувка в същия лагер.

Ден 6:
Преход от кратера Empakai до ръба на впечатляващата Rift Valley
Спускане от кратера Empakai към ръба/края на Rift Valley Escarpment. Багажа от лагера се пренася с помощта на магарета. Лагеруване на място с приказна гледка към Rift Valley и изумителния конус на вулкана Lengai: за масаите - планината на Бога. Нощувка в специален лагер Acacia в Rift Valley escarpment.

Ден 7:
Преход в Rift Valley, подножието на планината Ol Doinyo Lengai
Преход в долината Rift Valley: стръмни скалисти зъбери от едната страна, езерото Natron отпред и забележителния вулкан Lengai от другата страна. По-надолу в долината правим почивка в удобен лагер, близо до езерото. Нощувка в добре оборудван лагер до езерото Natron или частни палаткови лоджове.

Дни 8-9:
2 пълни дни при езерото Natron: водопади, соленото езеро, вулкана Lengai, масаи...
Прекарваме два цели дни в изучаване на местността при езерото Natron: солените "гьолове" по брега на езерото с многобройни фламинго, предприемаме изкачвания до някои по-впечатляващи водопади в близост, наблюдаваме/изкачваме вулкана Lengai, посещаваме традиционно селище на масаи. Нощувка в същия лагер.

Ден 10:
Сафари при езерото Маняра
Трансфер до Mtowa Mbu. Сафари в Националния парк "Маняра". Обяд под формата на пикник.
Нощувка в къща за гости или лодж в Националния парк "Маняра".

Ден 11:
Завръщане в Аруша
Трансфер до Аруша. Край на услугите.
Нощувка в хотел в Аруша.

Ден 12:
Трансфер до летището и обратен полет Килиманджаро - Найроби - Дубай - София
При желание от Ваша страна - възможност за удължаване на приключението.

18-29 Юли 2010; 1-12 Август 2010; 15-26 Авсгут 2010

Допълнителна информация:

  • Най-добри периоди за реализиране на тура - от средата на декември до март; от юни до август

Цената включва:

  • всички нощувки (цените са определени на база двойно настаняване) в хотел (2 нощувка в Аруша), къща за гости (1 нощувка в Национален парк "Маняра") и 8 нощувки в различни лагери.
  • изхранване по време на цялото пътешествие - All Inclusive
  • екип, който подготвя всяко лагеруване и приготвя храна по време на престоя в лагерите
  • пълно оборудване в лагерите, в т.ч. просторни луксозни палатки, специални удобни легла, завивки и бельо и кърпи, палатка за хранене, маса, столове, контейнер с вода за миене и др.
  • професионален англоговорящ водач/и за сафаритата, местен масаи водач
  • магарета и водачи на кервана
  • пазач от парка Ngorongoro при обходите на кратерите Olmoti и Empakai
  • всички непешеходи преходи се реализират с удобни, частни джипове за сафари (4WD Toyota Land Cruiser) Транспорт от/до летище Килиманджаро с частен превоз в първия и последния ден
  • всички такси за различните паркове и лагери (езеро Маняра, Нгоронгоро, езеро Natron + транзитни такси) и такси екотуризъм
  • такса за сафари в Нгоронгоро (възможност за допълнителен престой сред дивите животни с доплащане)

При избор на ниво "Комфорт":

  • превоз на личния Ви багаж
  • палатка с душ
  • екстра лукс на леглата в палатките

Цената не включва:

  • самолетни билети и трансфери до Аруша (транспортът от/до летището може да бъде уреден индивидуално на ниски цени)
  • единично настаняване (доплащане 75 Euro)
  • алкохолни напитки
  • визи (50 USD)/такси "Напускане на страната" (30 USD) и необходими ваксини
  • бакшиши

Физическа подготовка:

Необходимо е да имате предвид, че дневните преходи са не по-дълги от 20км (с възможност за съкращаване на прехода с автопревоз), изкачванията са със средна трудност.

Необходима екипировка:

  • удобни планински обувки
  • дъждобрани и ветроустойчиви якета, fleece jacket
  • слънцезащитни кремове, очила и шапки
  • бинокли (силно препоръчително!)
  • фенер/прожектор (за глава) и резервни батерии
  • спален чувал
  • (подробен списък с необходимите принадлежности и екипировка ще получите от ЕТНА ТУР след записване)

Необходими ваксини:

  • ваксина срещу жълта треска
  • медикаменти за профилактика срещу малария (въпреки че регионът е отбелязан като малариен, рискът по време на пътуването и през сухия сезон е относително нисък)
  • ЕТНА ТУР ще ви съдейства при избор на специалист за набавяне на антималарийни медикаменти
Планирани дати: 
18-29 Юли 10
1-12 Август 10
15-26 Авсгут 10
Свободни места: 
има
има
има
Цена: 
2290 Euro
2290 Euro
2290 Euro
Брой хора в групата: 
4-8
4-8
4-8